Auto pojištění od Elona Muska

Car insurance by Tesla

Photo by Alex Iby on Unsplash

O společnosti Tesla, potažmo jeho šéfovi Elonu Muskovi, si můžeme myslet cokoliv. Vyvolává jak pozitivní, tak negativní reakce a dá se říci, že splňuje označení kontroverzní vizionář. Každopádně málokterá osobnost má v mainstreamu tolik prostoru, jako on.

Aktuálně mediálním prostorem asi nejvíce rezonují výsledky šetření další smrtelné nehody řidiče Tesly z března tohoto roku na FloriděZávěry vyšetřování hovoří o tom, že v době nehody byl zapnutý autopilot, který neudělal vůbec nic, aby se vyhnul křižujícímu návěsu nákladního vozu. O nepříliš povedeném zážitku se dá hovořit i v souvislosti s hořícími vozy Tesla v Pittsburghu a v Šanghaji.

Aby toho nebylo málo, hospodaření Tesly skončilo v prvním čtvrtletí tohoto roku se ztrátou 709,6 milionu USD. Ale nebuďme jen negativníMód zvaný Sentry umožnil majiteli vozuTesla Model 3 sledovat kamerou, jak mu dva vandalové poničili jeho zaparkovaný vůz. Mohl si tak ověřit, že si to neudělal sám při parkování.

To, že Tesla má originální přístup téměř ve všem, ukázal i přechod na online prodej vozuModel 3 z března tohoto roku. Nejedná se přitom o nějakou alternativu ke kamenným prodejnám, jde o trvalý přesun do online byznysu. Společnost by tam měla ušetřit 6%.

A konečně se dostáváme k pojištění. O pojištění Tesla jsem se okrajově zmiňoval ve svém starším článku – Komu zvoní hrana v oblasti pojištění? V roce 2016 přišla se svým programem InsureMyTesla. Ten kryje škody na Tesle včetně odcizení a garantuje zapůjčení vozidla po dobu opravy a další asistence. Spolupráci navázala s pojišťovnami AXA a QBE nejdříve v Hongkongu a Austrálii a následně i v Severní Americe.

Pojištění vozů Tesla totiž, podle různých průzkumů, vychází draze. Vozy srovnatelné kategorie jsou pak z hlediska nákladů na pojištění daleko levnější. Může za to nejenom cena náhradních dílů, ale i politika automobilky v kontextu využití autorizovaných servisů.

V článku jsem zároveň předpovídal, že Tesla přijde v souvislosti s pojištěním s nějakým neotřelým řešením a bude chtít na pojištění svých vozů vydělat. A je to tady! Tesla přichází s neotřelým řešením a chce na pojištění svých vozů vydělat.

Počátkem května Elon Musk oznámil, že zanedlouho Tesla představí vlastní pojistný produkt. Musk je totiž přesvědčen o tom, že má lepší údaje o svých řidičích než pojišťovny a je schopen tak snížit náklady na pojištění. Je evidentní, že Tesla chce vytěžit maximum ze sbíraných dat. Zároveň ale Musk připustil, že jakmile bude nějaký řidič jezdit jako blázen, bude muset počítat s navýšením.

Ovšem ne každý je z Elonova nápadu nadšený, Známý kritik Tesly Warren Buffett, CEO Berkshire Hathaway, se v několika poznámkách kriticky vyjádřil k chystanému plánu.

Je přesvědčený o tom, že Tesla nemá šanci uspět. Je to prý něco podobného, jako kdyby pojišťovny chtěli začít prodávat auta. Zároveň zmiňuje souvislost s někdejším neúspěšným pokusem General Motors o vlastní pojistný program.

Bez dalších detailů jde skutečně jen o spekulace, můžeme si pouze být jistí, že se něco chystá…

Zdroje:

https://www.teslarati.com/tesla-brand-elon-musk-insurance-plans/

https://www.teslarati.com/tesla-insurance-plan-elon-musk-vs-warren-buffett/

https://vtm.zive.cz/clanky/pri-tragicke-nehode-tesly-model-3-byl-zapnuty-autopilot-neudelal-nic-ukazalo-vysetrovani/sc-870-a-198474/default.aspx

https://www.wsj.com/articles/tesla-plans-to-sell-owners-cheaper-car-insurance-11557221400?mod=flipboard

https://www.novinky.cz/auto/505073-tesla-posila-novy-software-ktery-ma-zabranit-pozarum.html

https://www.novinky.cz/auto/504972-muzi-v-usa-poskrabali-teslu-klicem-a-bouchnuli-do-ni-dvermi-vuz-vsechno-natocil.html

https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/elon-musk-tesla-ztrata.A180503_150509_ekoakcie_rts

https://www.e15.cz/byznys/fleet-special/tesla-setri-vozy-bude-prodavat-vyhradne-online-1356742

https://www.e15.cz/byznys/fleet-special/tesla-setri-vozy-bude-prodavat-vyhradne-online-1356742

https://jalopnik.com/tesla-plans-to-offer-owners-potentially-cheaper-insuran-1834554733

  • Přinesl Vám článek užitek?
  • ANO   NE

Máte zájem o odběr článků?