Svět věcí bez hranic

 

Simply hardware

Minulý týden proběhla tiskem (dá-li se to tak ještě nazvat u čistě internetového webu) informace o tom, že společnost Simple Hardware aktuálně veřejně poptává financování pro vývoj a výrobu hardwarových zařízení pro Internet věcí (IoT).

Tato společnost je český startup, ze kterým stojí Pavel Sodomka, mimo jiné spoluzakladatel společnosti Atlas (svůj podíl prodal v roce 2008), ale také společnosti SimpleCell, která je prvním českým veřejným mobilním operátorem sítě určené právě pro IoT založené na technologii SIGFOX.

Společnost Simply Hardware už nyní prodává senzory více než 200 zákazníkům do zhruba 30 zemí celého světa. Tyto produkty jsou určeny jak pro prodej do různých sektorů jako je pojišťovnictví, bezpečnost, logistika. Jedná se o levné a spolehlivé zařízení s celkem dlouhou výdrží baterie (je uváděno, že až 10 let).

Tím byl kruh, alespoň pro tuto chvíli, uzavřen. Na počátku totiž nestálo slovo, ale společnost SIGFOX. Společnost je předním poskytovatelem globálních, jednoduchých, úsporných a energeticky účinných připojení a internetových služeb v rámci IoT. Toto připojení pak mohou využívat ostatní společnosti pro vytváření nových obchodních modelů a třeba pro urychlení digitálních změn. SIGFOX je patentovaným poskytovatelem sítě LPWAN.

Technicky řečeno, síť doplňuje stávající širokopásmové systémy. Energeticky efektivní je v tom, že využívá obousměrného přenosu malých dat na dlouhé vzdálenosti. Tím se snižují provozní náklady, šetří se baterie a životaschopnost zařízení.

Jak se síť využívá v praxi? Např. při dálkových odpočtech energií, při monitorování záplavy, při řízení dopravy. V železniční dopravě lze sledovat vozy a snižovat potřebné počty, v zemědělství pak lze sledovat parametry půdy…

Tuto síť provozuje od roku 2017 právě společnost SimpleCell a to ve spolupráci s T-Mobile a to jak v ČR, tak i na Slovensku. Její projekty probíhají v oblastech jako vodárenství, energetika, facility management, měření teplot, CO2, sledování pohybu, parkování či smart city.

Na počátku tohoto roku pak spustila společnost tuto síť ve Švýcarsku a to pod hlavičkou společnosti Heliot. Společnost SIGFOX pak využívá dvou byznys modelů, buď to v konkrétní zemi provozuje síť sama, nebo si najde partnera, přes kterého vše realizuje, což je právě případ společnosti SimpleCell.

Společnost Simple Hardware byla dceřinou společností SimpleCell, v roce 2018 ji odkoupil Pavel Sodomka a vznikla tak úplně nová firma s globálními ambicemi. Jak říká sám Pavel Sodomka, jeho společníci v rámci holdingu hardware vyvíjet nechtěli, tak se do toho pustil sám.  Aktuálně nabízí Simplepack, což je malý senzor s tlačítkem, který obsahuje šest různých zařízení v jednom. Ty se dají použít na sledování balíků, zabezpečení zásuvek, detekci vysypání popelnice, diagnostiku vibrací a podobně.

Společnost připravuje designové čidla teploty a vlhkosti, jejíž baterie by měly vydržet 10 let.

Díky open source dokumentaci všechna zařízení Simple Hardware fungují s předními světovými IoT platformami, jako je Microsoft Azure, Amazon AWS či Google Cloud Platform.

 

Zdroje (zároveň také konkrétně uvedeny i v textu), úvodní fotka použita ze stránek www.https://simplehw.eu/

https://roklen24.cz/a/SSr62/cidla-pro-internet-veci-zcech-do-celeho-sveta

https://simplecell.eu/

https://www.lpwan.cz

https://www.sigfox.com/en

https://ceskedluhopisy.cz/wp-content/uploads/2018/10/obchodni-plan-scnscee-v1.pdf

https://www.lupa.cz/clanky/jan-john-simplecell-letos-chceme-mit-v-siti-pres-sto-tisic-senzoru/

https://www.lupa.cz/aktuality/cesky-simplecell-pod-znackou-heliot-spousti-iot-sit-sigfox-ve-svycarsku/

https://heliot.ch/

https://www.lupa.cz/aktuality/sodomka-od-simplecellu-kupuje-hardwarovou-sekci-a-rozjizdi-samostatnou-firmu/

https://www.lupa.cz/clanky/pavel-sodomka-simple-hardware-sigfox-je-unikatni-exportni-prilezitost/

  • Přinesl Vám článek užitek?
  • ANO   NE

Máte zájem o odběr článků?