Celosvětová studie pojišťovny Allianz o vývoji hrubého pojistného

17.7.2017 – 23.7.2017

Pěkné pondělí. Předpovídat? Ano, ale bez záruky. Tu pohádku o firmě Uber, znáte? Podvádí se nebo ne?Pojistit, nepojistit, to je to, oč tu běží…Příjemné čtení.

  • Nejlépe se stanovují nějaké předpovědi (kromě počasí) a prognózy. Ideální je, aby časové období předpovědi bylo co nejdelší. Potom už si totiž nikdo nevzpomene, co kdo předtím předpovídal (rozuměj, jak se netrefil). Po trochu nudnějším úvodu přichází to podstatné. Pojišťovna Allianz provedla celosvětovou studii, Pohon budoucnosti - kyselina mravenčíkterá hovoří o možnosti růstu hrubého pojistného do roku 2027 (ideálně zvolené). Rychlost růstu stoupnout na 5,9 % ročně oproti 3,1% růstu v období po finanční krizi (2008 – 2016). Celková propojištěnost má však do roku 2027 globálně stoupnout jen o 0,2 % a ani během následujícího desetiletí nedosáhne hodnoty, kterou měla před krizí. Jde tedy o optimisticko – pesimistickou prognózu.
  • Poslední dobou se skoro každý den dočítáme o tom, jak počítačový hackeři způsobili nějakou škodu. A bude to asi právem, protože počítačová kriminalita už dávno předčila globální obchod s drogami. Jen loni se celosvětové škody způsobené hackery vyšplhaly na 450 miliard dolarů. A to už je nějaké číslo….
  • Je zajímavé, jak určité typy nehod přitahují pozornost. Aby taky ne. V případě autonomních vozů čekají vždycky fronty lidí na oblíbenou větu: ” Já to říkal!” V americkém státě Minnesota došlo o uplynulém víkendu k nehodě automobilu Tesla Model S. Ten sjel ze silnice a i s pětičlennou posádkou se převrátil. Řidič vozu označil za viníka elektronický systém Autopilot, který umožňuje částečně samočinnou jízdu.  Auto prý nenadále zrychlilo. Jestli autu začala blikat kontrolka na olej a tak spěchalo do servisu, je zatím v šetření…
  • Tak schválně, jaké je palivo budoucnosti? Elektrika? Kde žijete? Voda? Samá voda. Vodík? Kdeže. Palivem budoucnosti je….kyselina mravenčí. Jak jinak. Talentovaní holandští studenti sestrojili historicky první autobus, který je poháněn kyselinou mravenčí. Tato nejjednodušší karboxylová kyselina, která je složena z uhlíku, vodíku a kyslíku, má prý být dalším k životnímu prostředí šetrným palivem. Je mnohem levnější než paliva založená na vodíkovém principu a zároveň úplně stejně šetří přírodu. Množství oxidu uhličitého spotřebovaného při výrobě tohoto paliva je přitom stejné jako to později vypuštěné, tudíž nevznikají žádné přebytečné škodlivé plyny. Perpetuum mobile životního prostředí…?
  • V pohádce může král něco slíbit a zase odvolat a pořád takhle dokola a člověk se tomu i zasměje. Anebo nezasměje, ale pořád jde jen o pohádku. Ve skutečnosti už to taková sranda ale není. Uber má  v Brně opět zákaz provozu. Prý ignoruje předpisy. Brněnský krajský soud, který na Uber znovu vydal předběžné opatření týkající se zákazu provozování. Důvodem je porušování příslušných právních předpisů, mezi které se Opětovný zákaz UBER v Brněnapříklad řadí absence viditelné a čitelné střešní svítilny žluté barvy s nápisem TAXI. Tak to slyším poprvé…
  • Největší zajišťovna Munich Re zveřejnila čísla za 1.pololetí letošního roku. Přírodní katastrofy způsobily škody za 41 mld.USD. Což je sice ohromné číslo, ale v porovnání s loňským rokem jde o globální pokles. Dalším zajímavým faktem je, že škody za 21,5 mld.USD zůstaly nepojištěny. Tak by to prezentoval pesimista. Optimista by tvrdil, že škody za více než 20 mld. USD pojištěny byly. A teď si vyberte…
  • A teď tady máme unikátní srovnání toho, jak jsou některé pojišťovny úspěšné v odhalování pojistných podvodů.  Za první pololetí letošního roku odhalili vyšetřovatelé Allianz pojišťovny podvody za téměř 170 milionů korun, což je o 11 milionů více, než za stejné období loňského roku. Naproti tomu pojišťovna UNIQA odhalila za prvních šest měsíců letošního roku, že podvodníci se chtěli neoprávněně obohatit o částku 9,69 milionu korun.  A jako poslední se nám představí pojišťovna České spořitelny. Ta řešila v prvním pololetí letošního roku 56 případů podezření na pojistný podvod u smluv životního pojištění, což je o 40 procent méně než za stejné období roku 2016. Celkově se jim podařilo zachránit celkem 3 miliony korun. A závěr? Nevyhrál nikdo, pořád se u nás moc krade…

A to je pro dnešek vše. Aktuální informace můžete sledovat také na našem FB a TWITTERU. Přejeme příjemný týden, bez pojistných událostí!

  • Přinesl Vám článek užitek?
  • ANO   NE

Máte zájem o odběr novinek?