Nostradamova vize pojištění?

Předpověď pojištění - povinné ručení, životní pojištění

 

Pojďme si nyní zahrát trochu na věštce a představit si, jak bude vypadat budoucnost v pojištění. Nebudu číst z lógru, ani prohrabávat kuřecím drápem krev smíchanou s vajíčkem, postačí mně pouze spojit několik novinek, které se odehrály v posledních týdnech v pojišťovnictví.

 

 

Jak to spolu souvisí?

                           Vidíte nějakou spojitost u těchto hesel třech hesel: „Na přání“ „ Jezdím málo, platím málo“ a „ Nejsou to naše peníze“? Byť každé heslo představuje něco jiného (produkt, projekt) a reprezentuje i jinou pojišťovnu, přesto se u nich dá najít něco společného. A tím společným je jiný pohled.

Pojišťovnictví je klasifikováno jako velmi zkostnatělé, byrokratické monstrum, kterým pohnout je téměř nemožné a vlastně ani není důvod to dělat. Pojišťovny si určují pravidla, a buď je budeme respektovat, nebo ne. Pokud se nám něco nelíbí, tak si šetřeme pod matračku a v okamžiku potřeby se obraťme pod postel a ne na pojišťovny. Něco se ale začíná dít.

 

Rizikovka

Kooperativa přišla tento měsíc s novinkou, která se jmenuje „ Na přání“. Jedná se o životní pojištění (detailně jsme Vás informovali dříve zde), které ale striktně odděluje investice od rizik, a Vy si tak na Vaše přání namodelujete přesně to, co potřebujete, aniž platíte další poplatky za něco, co jste nechtěli (investice). Produkt samozřejmě reaguje na novelu zákona (č. 38/2004 Sb., o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí), která vstoupí v platnost od 1. prosince tohoto roku a zabývá se, mimo jiné, zavedením pětiletou storno lhůtou (rozložení provizí), která se vztahuje pro všechny produkty životního pojištění (viz souvislost s platností evropské směrnice IDD, implementace max. do 23.2 2018).

Na přání ale zároveň posouvá dál cestu, kterou započala už např. Allianz svoji čistou rizikovkou Rytmus Risk, novinku chystá i NN (o principu rizikovky jste se mohli dočíst např. zde). Kooperativa razantně (až o třetinu) snižuje výši poplatku, zjednodušuje sazebník poplatků a nabízí pevnou sazbu za jednotlivá rizika. Co to všechno znamená? Životní pojištění tak konečně naplňuje svůj název a přibližuje se potřebám člověka, neřeší se žádné investice ani vysoké poplatky.

 

Jezdím málo, platím málo

 

S další novinkou (o ni jsme informovali už dříve zde, nebo na našem FB) přišla pojišťovna Allianz, podle které jde dokonce o revoluci v pojištění. V segmentu autopojištění přichystala inovativní řešení, které stanovuje cenu za povinné ručení a havarijní pojištění na základě ujetých kilometrů (nutno dodat, že nejenom na základě počtu ujetých kilometrů, nicméně tento parametr je z hlediska výpočtu nejdůležitější společně s najetým bonusem).

Jak to celé funguje? Na začátku odhadnete, kolik kilometrů za rok najedete a dle tohoto odhadu se Vám odvíjí cena pojištění na daný rok (ideálně 5 000 km a méně). 3 měsíce před koncem smlouvy (výročí) se dle stavu ujetých kilometrů stanoví cena na další období. Buď jste najeli méně, než jste na začátku odhadli a dostanete slevu anebo najedete více a musíte pojistné doplatit. Vše se bude dokazovat pomocí fotek tachometru.

Jaké bude mít tato novinka důsledky? To ukáže samozřejmě až budoucnost, může se jednat pouze o krátkodobý projekt pojišťovny Allianz, která vše po nějaké době vyhodnotí a odpíská, anebo naopak se k podobné parametrizaci připojí i ostatní pojišťovny a pak půjde skutečně o revoluci.

 

Uber v pojištěníP2P pojišťovna

 

Jak se říká, to nejlepší na konec, vše má gradovat. Pokud jste při četbě předchozích řádků nepozvedli ani ono pověstné obočí, teď tak možná učiníte. V těchto dnech totiž spustila zkušební provoz start – up pojišťovna Lemonade, která slibuje skutečnou inovaci. Heslo pojišťovny je jediné: Nejde o naše peníze. A o čí peníze tedy jde?

Princip je jednoduchý. Pojišťovna si z pojistného vezme na zisk a náklady pouze 20%, zbytek pak zůstává v kasičce na výplatu pojistných událostí. A teď to přichází to podstatné. Když něco zbyde, tak to nezůstane pojišťovně, ale peníze se převedou na charitu, kterou si vybere sám klient (dříve se uvažovalo nad tím, že pojišťovna přebytek vrátí mezi pojistníky, není na to ale zatím připravena legislativa, do budoucna snad bude).

Pro úplnost je třeba dodat, že tato pojišťovna nabízí majetkové pojištění a zatím pouze v New Yorku. Vše lze samozřejmě realizovat přes mobilní aplikaci a to včetně veškerých úkonů spojených s pojištěním (sjednání, platba, hlášení pojistných událostí pomocí videohovoru). Připadá Vám to zajímavé a hledáte v tom háček? Třeba v tom žádný háček není a můžeme od počátku sledovat radikální změnu v celém oboru pojišťovnictví. A třeba taky ne.

A pro úplnou úplnost ještě doplňuji informaci o tom, že podobná aktivita vznikla už i na našem území, přesněji řečeno jde o P2P projekt (rovný s rovným nebo také vztah klient – klient), který se nazývá První Klubová a sama sebe se nazývá Pojišťovnou pro přátele a jejich přátele (princip je trochu jiný než u Lemonade, musíte získat členství pomocí doporučení jiného člena).

 

Závěr

Jedno je jisté, na poli pojišťovnické se začíná něco dít a to něco bude znamenat zásadní změny, jak hodně zásadní, se teprve ukáže.

osobně neříkám tak, ani tak, ale pamatujte, na moje slova dojde……

 

Škodným událostem zmar!

 

Za KTS Finance, Ondřej Kučera a kolektiv

 

 

Zdroj:

http://www.allianz.cz/kilometry/

http://www.koop.cz/pojisteni/pojisteni-osob/zivotni-pojisteni-na-prani

http://www.prvniklubova.cz/cs/default.aspx

https://cs.wikipedia.org/wiki/Peer-to-peer

https://fintechcowboys.cz/lemonade-peer-peer-pojisteni-praxi/

  • Přinesl Vám článek užitek?
  • ANO   NE

Máte zájem o odběr článků?