Jak někoho předehnat, když ho nemohu chytnout?

5G síť

Čína si stále brousí drápy na to, stát se světovým lídrem v oblasti bezdrátových technologiích 5G. To se ale samozřejmě nelíbí zbytku pelotonu. Dokonce se začíná mluvit o globálním závodu ve zbrojení v mobilních sítích nové generace.

Nová digitální éra je spojována s přicházející technologií 5G, pátou generací bezdrátových systémů nebo-li rychlejší mobilní síťí. Spuštění je plánováno na rok 2020 a týkat se bude doslova všech současných uživatelů. Nezbytnou je pak třeba pro oblast IoT, kdy by mezi sebou měli komunikovat zařízení od aut, přes průmyslové roboty až po hračky pro děti, nebo pro oblast autonomních vozů či AI. Všichni tedy cítíme, že v tom bude balík peněz.

To, že má čínský mobilní gigant Huawei obrovský náskok před ostatními, je dané hlavně odlišným přístupem jednotlivých vlád, resp. mírou zapojení.  Nejvíce z koláče, který se teprve peče, chtějí ukousnout USA a Čína. Zatímco  čínská vláda si vzala rozvoj sítě 5G za svoji prioritu a plně ho od samého začátku podporuje, vláda USA nechala vše na soukromém sektoru. V situaci, kdy bylo jasné, že Huawei souboj vyhraje, začal americký prezident Trump jednat. Znemožnil dvěma největším čínským výrobcům telekomunikačním zařízení, Huawei a ZTE konkurovat na americkém trhu. Důvodem bylo odvolání na národní bezpečnostní otázky.

Jedna rovina je aktuální situace z hlediska politických šachů. Krátkodobé příměří v obchodní válce mezi USA a Čínou, zatčení finanční ředitelky Huawei Meng Wan čou v Kanadě a následné kroky čínské vlády, která na svém území zadržela dva kanadské občany.  Druhá hledisko je pak v rovině obav, resp. podezření z možné špionáže technologie Huawei. Je nutné doplnit, že prozatím nebyly žádné důkazy předloženy.

Čínský poskytovatel služeb má už od léta problémy v Austrálii, kde to vypadá na zákaz i na Novém Zélandě (tam jde prý jen o technické problémy) nebo v Japonsku. Naopak Německo, Francie nebo i  ČR zatím ukončení s Huawei neplánuje. Ve Velké Británii se zatím vyjednává. Mělo dojít ke schůzce mezi vrcholnými představiteli Huawei a úředníky britského centra pro kybernetickou bezpečnost. Ti měli stanovit řadu požadavků, které měla firma Huawei akceptovat. Jedná se prý o dialog obou stran. Naopak za uzavřenou záležitost má případnou spolupráci s Huawei britský telekomunikační gigant BT Group. Ten uvedl, že Huawei nebude dodávat zařízení pro základní síť 5G společnosti EE (mobilní síť).

 

 

Zdroje:

http://fortune.com/2018/10/19/chine-5g-wireless-race/

https://www.economist.com/business/2018/12/07/why-does-5g-have-everyone-worried-about-huawei

https://www.svethardware.cz/super-micro-hlasi-ze-nejsou-zadne-dukazy-o-cinskem-spionaznim-hardwaru/48201

https://www.ft.com/content/0531458a-fd6c-11e8-ac00-57a2a826423e

https://www.economist.com/business/2018/12/07/why-does-5g-have-everyone-worried-about-huawei

https://www.scmp.com/tech/gear/article/2176968/huawei-agrees-uk-security-steps-avoid-5g-ban-report

  • Přinesl Vám článek užitek?
  • ANO   NE

Máte zájem o odběr článků?